Aktivity v roce 2020

Plány na rok 2020 teprve střádáme. Rýsuje se například cesta do Rakouska..., ale kdo ví? :-)

Aktivity v roce 2019

Partnerské koncerty v Polsku a v italském Terstu

Polsko
V neděli 19. května 2019 se orchestr chystá na cestu za svými dlouholetými partnery do polského města Biala. Důvodem je společný partnerský koncert obou těles. Polský orchestr se tradičně účastní festivalu Hudba bez hranic, který zábřežský orchestr spolupořádá.

Itálie
V termínu od 5.-7. července 2019 čekají muzikanty další partnerské koncerty, tentokrát v severoitalském městě Terst. Partnerství s italským souborem Complesso Bandistico Arcobaleno z Terstu navázal orchestr teprve v roce 2015 na uměleckém festivalu v Šanghaji partnerství. Obě tělesa spolu plánují zrealizovat akce v České republice a v Itálii. 
Na programu dvoudenní „italské“ akce bude koncert Dechového orchestru Zábřeh v Terstu a poté i společný koncert v jednom z okolních měst. Italský orchestr se na znamení nového partnerství zúčastní festivalu Hudba bez hranic u nás v ČR. Obě tělesa věří, že těmito aktivitami nastartují spolupráci do příštích let. Akce se zúčastní 50 hráčů orchestru. 

Festivaly v Číně v roce 2019 (Peking, Rizhao)

7.-20. 8. 2019

Mezinárodní festival dechových orchestrů Čína 2019
Dechový orchestr Zábřeh obdržel prestižní pozvání rovnou na dva čínské festivaly v roce 2019 - Beijing International Wind Music Festival a Rizhao International Wind Music Festival. Festivaly jsou sdružené pod hlavičkou Mezinárodího čínského festivalu dechových orchestrů. Přičemž v obou regionech (Peking a Rizhao), které jsou od sebe vzdálené více než 750 km mají rozdílný program, i umělecké obsazení. Dechový orchestr Zábřeh by měl být podle slov čínských organizátorů jediných tělesem, které bude reprezentovat na obou festivalech. 

Pozvání orchestr obdržel přímo od prezidenta festivalu a Čínské asociace pro symfonické orchestry a soubory (CASBE), který byl nadšen z vystupování tělesa v roce 2015 na uměleckém festivalu SBIAF v Šanghaji. 

Velkolepý Mezinárodní festival dechových orchestrů Čína 2019 je pořádán Čínskou asociací pro symfonické orchestry a soubory (CASBE) a Občanským výborem města Rizhao od roku 2008. Každoročně se jej zúčastní 30 až 40 uměleckých uskupení z celého světa (v posledních dvou letech např. z Thajska, Turecka, Španělska, Mexika, Polska, Rakouska, Německa, Maďarska apod.). Účastníky festivalu budou nejen vynikající pochodové kapely z cizích zemí, ale také místní armádní hudby a téměř všechny nejlepší domácí soubory. Tělesa jsou pečlivě vybírána a pozvání na festival je tak prestižní záležitostí a oceněním jejich kvality. 

Cílem Mezinárodního festivalu dechových orchestrů Čína 2019 je podporovat hudební výměnu mezi vynikajícími soubory z celého světa a domácími soubory, šířit vliv orchestrální kultury a zvýšit úroveň vystoupení nejen čínských pochodových skupin. 

Program čínských festivalů
Součástí programu festivalu jsou zejména aktivity na podporu kulturní a hudební výměny mezi orchestry. Téměř každý den tělesa vystoupí – ať už se svým vystoupením po místních školách, koncertech v kulturních sálech nebo v rámci promenád a pochodů ulicemi Pekingu a Rizhaa. Náš orchestr v rámci festivalu v Pekingu vystupovat při otevření nového Expo pavilonu, v němž se bude konat významný pekingský Mezinárodní zahradní festival. Pomyslnou třešničkou na dortu bude velkolepé vystoupení na Velké čínské zdi.

Vystoupení Dechového orchestru v Číně zhlédne přes 500 tis. diváků (viz statistiky organizátorů z minulých let). Festivalů se bude moci zúčastnit 50 hráčů orchestru