Dechový orchestr Zábřeh

Dechový orchestr Zábřeh, pod vedením učitele žesťových nástrojů Lubomíra Vepřka, byl založen v roce 1997. Navázal tak na tradici orchestru, jehož historie sahá několik desítek let zpět. Začínal v podobě malého dechového tělesa, prvního vystoupení se účastnilo 17 členů. Dnes jich má více než 70. Za velmi krátkou dobu své existence orchestr zasáhl do podvědomí domácího, ale i regionálního publika. Pravidelně účinkuje na akcích pořádaných ZUŠ a městem Zábřeh, zúčastňuje se festivalů, soutěží dechových orchestrů v ČR i v zahraničí a kulturně rozvíjí region i akcemi, které sám pořádá. V roce 2016 se osamostatnil a funguje jako zapsaný spolek. Od roku 2018 se soustředí na projekt filmové hudby, se kterým každý rok překvapuje nejen domácí publikum na akci Notování Zábřehem.

Reprezentace a zahraniční aktivity orchestru

Od svého založení navštívil orchestr prostřednictvím festivalů, soutěží a koncertních turné země jako je Norsko, Francie, Itálie, Slovinsko, Maďarsko, Německo, Polsko či Slovensko. Některé země navštívil i několikrát. V roce 2015 překročil hranice Evropy a vyrazil na prestižní mezinárodní festival umění do čínské Šanghaje, kde se setkal s velkým ohlasem jak čínského publika, tak organizátorů, kteří se jej v roce 2019 rozhodli znovu pozvat, a to rovnou na dva čínské festivaly v Pekingu a Rizhau. 
Na všech těchto akcích, vždy hrdě nejen svým vystupováním, reprezentuje svůj region a zemi. V rámci národních i zahraničních aktivit orchestr prosazuje regionální produkty (výběr kapel na akce, občerstvení na akcích, dary pro partnery/hosty...), propaguje svůj region (trička hráčů, propagační materiály s vazbou na svou zemi/region a regionální produkty jako dary) a navazuje kontakty, které se pak snaží aktivně využít při výměnných akcích typu festivaly, koncertní turné apod..

Vysoká umělecká úroveň a úspěchy orchestru

Za svou historii orchestr sklidil spoustu úspěchů a dostal se mezi špičku v ČR. V roce 2016 získal ocenění Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury za svou reprezentaci v zahraničí. V roce 2019 získal ocenění Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury za svoji akci Notování Zábřehem a další. Orchestr má na svém kontě 2 CD, 2 DVD s live záznamem akcí, a natáčení hudebního pořadu ...A tuhle znáte?, který vysílala Česká televize. 


Každoročně spolupořádá mezinárodní hudební festival Hudba bez Hranic, kterého se účastní desítky zahraničních účastníků a tisíce návštěvníků. Předvánoční období patří adventnímu koncertování v kostelech v Olomouckém kraji - orchestr pravidelně odehraje cca 8-10 adventních koncertů v regionu. Velmi populární je také Hudební ples, který pořádá v 1. polovině ledna. O roku 2018 přidává do seznamu svých aktivit pořadatelství úspěšné zábřežské akce Notování Zábřehem s koncertem filmové hudby s videoprojekcí.

Dokumenty