Chystáme se do Číny! Tentokrát na dva festivaly – do Pekingu a Rizhaa

Je rozhodnuto. Jedeme do Číny! Naše muzika se před třemi lety v Šanghaji zalíbila natolik, že jsme si od organizátorů vysloužili další prestižní pozvání – a to rovnou na dva festivaly v čínském Pekingu a Rizhau. Padesát z nás se tak vypraví na palubě největšího letadla na světě objevovat další čínské regiony.

Dechový orchestr Zábřeh obdržel prestižní pozvání rovnou na dva čínské festivaly v roce 2019 - Beijing International Wind Music Festival a Rizhao International Wind Music Festival. Festivaly jsou sdružené pod hlavičkou Mezinárodího čínského festivalu dechových orchestrů. Přičemž v obou regionech (Peking a Rizhao), které jsou od sebe vzdálené více než 750 km mají rozdílný program, i umělecké obsazení. Dechový orchestr Zábřeh by měl být podle slov čínských organizátorů jediných tělesem, které bude reprezentovat na obou festivalech. 

Pozvání orchestr obdržel přímo od prezidenta festivalu a Čínské asociace pro symfonické orchestry a soubory (CASBE), který byl nadšen z vystupování tělesa v roce 2015 na uměleckém festivalu SBIAF v Šanghaji.

Velkolepý Mezinárodní festival dechových orchestrů Čína 2019 je pořádán Čínskou asociací pro symfonické orchestry a soubory (CASBE) a Občanským výborem města Rizhao od roku 2008. Každoročně se jej zúčastní 30 až 40 uměleckých uskupení z celého světa (v posledních dvou letech např. z Thajska, Turecka, Španělska, Mexika, Polska, Rakouska, Německa, Maďarska apod.). Účastníky festivalu budou nejen vynikající pochodové kapely z cizích zemí, ale také místní armádní hudby a téměř všechny nejlepší domácí soubory. Tělesa jsou pečlivě vybírána a pozvání na festival je tak prestižní záležitostí a oceněním jejich kvality. 

Cílem Mezinárodního festivalu dechových orchestrů Čína 2019 je podporovat hudební výměnu mezi vynikajícími soubory z celého světa a domácími soubory, šířit vliv orchestrální kultury a zvýšit úroveň vystoupení nejen čínských pochodových skupin. 

Program čínských festivalů

Součástí programu festivalu jsou zejména aktivity na podporu kulturní a hudební výměny mezi orchestry. Téměř každý den tělesa vystoupí – ať už se svým vystoupením po místních školách, koncertech v kulturních sálech nebo v rámci promenád a pochodů ulicemi Pekingu a Rizhaa. Náš orchestr v rámci festivalu v Pekingu vystupovat při otevření nového Expo pavilonu, v němž se bude konat významný pekingský Mezinárodní zahradní festival. Pomyslnou třešničkou na dortu bude velkolepé vystoupení na Velké čínské zdi.
Vystoupení Dechového orchestru v Číně zhlédne přes 500 tis. diváků.

Cestu spolufinancuje Ministerstvo kultury, Olomoucký kraj a město Zábřeh.